Ana Sayfa / Kurumsal / Üretim Aşamaları
SOLDURMA
Soldurma, taze çay yapraklarının içerdiği %70-80 oranındaki suyun %50-55'e düşürülmesi işlemidir. Siyah çay üretiminin zorunlu ve en önemli ilk aşamasıdır. Soldurma sonucunda yaprakların hücre özsuları daha yoğun hale gelir ve kıvırma işlemi için uygun elastiki yapı sağlanır.
KIVIRMA
Kıvırma, solmuş çay yaprağının değişik çay üretim makinelerinde parçalanması, ezilmesi ve bükülmesiyle hücre öz suyunun kıvrılmış yaprak yüzeyine yayılması ve oksidasyonun başlaması işlemidir. Yaprak kıvrılırken aynı zamanda bükülür ve ağır ağır kırılıp parçalanır. Bu şekilde yaprak hücleri hava ile temas eder ve siyah çay için gerekli olan kimyasal değişmelerin başlaması sağlanır.
OKSİDASYON
Oksidasyon kıvrılan ve parçalanan çay yaprağının hücre öz suyunda bulunan kimyasalların oksidasyon ile biyolojik değişikliğe uğrayarak siyah çayda istenen renk, burukluk, parlaklık, koku ve aromanın oluşması sağlanır. Oksidasyon sonucunda çay yaprağının yeşil rengi bakır kırmızısına dönüşerek elma kokulu hoş bir tat oluşur. Oksidasyonda sıcaklık hava şartlarına bağlı olarak
21-32°C arasında olabilir. Çay üretiminde oksidasyon sıcaklığı 24-26 derece arasındadır.
KURUTMA
Kurutma sırasında kıvrılmış ve fermente olmuş çay yaprağının nem oranı fırınlanarak %3-4 seviyelerine indirilir. Kurutmanın amacı oksidasyonu durdurarak kazanılan özelliklerin ve oluşan maddelerin yitirilmesine engel olacak ortamı oluşturmak, çayı mamul hale getirmektir.
TASNİF VE PAKETLEME
Fırından çıkan kuru çayların elekten geçirilerek kalınlık ve kalitelerine göre ayrılma işlemidir. Kurutulmuş çaylar lif tutucularından geçirilerek lif ve çay çöplerinden ayrılırlar. Kurutmalardan çıkıp tasnife gelen ve herhangi bir kırma işlemine tabi tutulmadan elenen çaylara A grubu çaylar, kalan çayların kırıcılarla kırılıp tekrar elenmesi sonucu elde edilen çaylara B-C grubu çaylar denir. Son aşama paketlemedir. Bu aşamada çaylar farklı ebat ve ağırlıkta ambalajlanır. Çayın tadını ve kokusunu bozmayacak şekilde paketlemek önemlidir.

Her hakkı saklıdır. © 2015 Ofçaysan A.Ş.